Rahva Raamat logo
Категории
triangle icon
Войти
Rahva Raamat logo
Категории
Книги
triangle icon
Aудиокниги
triangle icon
Электронные книги
triangle icon
Игры
triangle icon
Канцтовары
triangle icon
Подарочные товары
triangle icon
Музыка и фильмы
triangle icon
Техника
triangle icon
Специальные предложения
triangle icon
delivery icon

Бесплатная доставка!

Meditsiini ajalugu
gallery icon
Галерея

Meditsiini ajalugu

Автор

Ken Kalling

Meditsiini ajalugu (meditsiinilugu) uurib ravimise ja arstiteaduse arengu seaduspärasusi. Selle laia valdkonna allikateks on kõik sellised inimtegevuse peegeldused, mis aitavad mõista kunagi elanud indiviidide ja populatsioonide tervist ning nende kasutatud ravivõtteid. Euroopa-keskse biomeditsiini ajalugu, millele keskendub käesolev õpik, on ühtlasi tihedalt seotud loodusteaduste kujunemislooga.

Meditsiini ajaloo allikaiks on nii reliktid (materiaalsed objektid, nagu arheoloogilised leiud, arhitektuur, instrumentaarium jms) kui ka narratiivid (suulised ja kirjalikud allikad). Kirjalike allikate lai nimistu algab raidkirjakatketega ning lõpeb nüüdisaja elektroonilise meedia infovoogudega. Nende vahele mahuvad mälestused ja haiguslood, õigusaktid ning statistilised ülevaated, teavikud, õpikud ja teadustöö. 

Õpiku sisukord lähtub Tartu ülikooli meditsiinivaldkonna ravi erialale loetava meditsiiniajaloo kursuse ülesehitusest. See jaguneb 20 peatükiks vastavalt loengute-seminaride teemadele. Õpiku kronoloogiline ülesehitus jälgib arstiteaduses domineerinud teooriate arengut. 

Lugeja märkab õpikus joonealuseid viiteid sõnaseletustega. Kuna meditsiini ajaloo kursus on esimene kord, mil arstitudeng seisab silmitsi arstiteaduse üldisemate teoreetiliste küsimustega, on osasid asjasse puutuvaid termineid püütud seletada. Allikaks on sellistel juhtudel 2004. aastal ilmunud Meditsiinisõnastik. Loodetavasti aitavad sõnaseletused ka meditsiinikaugeid ajaloohuvilisi, kelle lugemislauale käesolev raamat ehk samuti jõuab.

Õpiku tekst on valdavalt kompilatsioon, mida koostades on eestikeelsetest ülevaatlikest käsitlustest kasutatud M.-H. Otteri õpikut Arsti- ja rohuteaduse ajaloost (1995), võõrkeelsetest on suurima panuse andnud Roy Porteri (1946–2002) The Greatest Benefit to Mankind (1998), Irvine Loudoni toimetatud Western Medicine. Illustrated History (1997) ning William Bynumi ja R. Porteri välja antud Companion Encyclopaedia of the History of Medicine (1993). Kasutatud on ka Peter Elmeri toimetatud The Healing Arts. Health, Disease and Society in Europe 1500–1800 (2004) ja autorite kollektiivi kirjutatud The Western Medical Tradition 1800 to 2000 (2006). Mainituile lisaks on kasutatud arvukalt muid väikesemahulisemaid või spetsiifilisematele teemadele pühendatud allikaid, näiteks peatükk evolutsioonilisest meditsiinist põhineb professor Peeter Hõraku loengukonspektil.

basket icon

Товара нет в наличии